התמכרות לסמים

התמכרות לסמים

התמכרות לסמים, בין אם הם קלים או קשים, היא אחת המחלות הקשות עמן החברה הישראלית נאצלת להתמודד. השנים האחרונות מביאות איתן, לצד התפתחויות טכנולוגיות וחיי שפע, גם עומסים ולחצים רבים. אנשים רבים, כתוצאה מכך, פונים לסמים כאמצעי שירגיע את תחושת המועקה וימתן את הלחץ. אך כאשר שימוש זה הופך להתמכרות של ממש – יש ביכולתו להוביל לתוצאות הרסניות עבור המכור, משפחתו ומקום עבודתו. בעידודה של סביבה תומכת, חשוב לפנות לחברה שתסייע בתהליך הגמילה מסמים.

הסיבות להתמכרות לסמים

משתמשים בסמים ונדמה לכם שתוכלו להפסיק מתי שתרצו? תחשבו שנית! הסיבות להתמכרות לחומר זה הן רבות, ולמעשה כל אחד בעל פוטנציאל – ברמה כזו או אחרת – להתחיל לפתח תלות בסמים. מה הן הסיבות להתמכרות? נבדוק את חלקן בקצרה:

  1. אנשים רבים מתחילים לצרוך סמים פעמים ספורות, שימוש שנועד להנאה או לצורך הרגעה במצבים מלחיצים – בין אם בגלל העבודה, הלימודים או המשפחה. שימוש מזדמן זה סביר מאוד שיהפוך, בהדרגה, לקבוע. תהליך התמכרות מסוג זה נוצר כתוצאה משינוי פיזיולוגי בגוף, שכן מתעורר דחף קבוע לצריכת סם שיאפשר את תפקודו של המכור לאורך היום. תחושה זו מטעה ביותר, וזאת משום שהמוח מושפע מהסם ומדמה תחושת אופוריה בגוף, אך למעשה מדובר בהתמכרות של ממש.
  2. אין ספק שהסביבה היא אחד הגורמים להתמכרות מכל סוג שהיא, ובמיוחד התמכרות לסמים. במידה ואתם עובדים או לומדים בסביבה בה החשיפה לסמים היא גבוהה – הסיכוי להתחיל ולצרוך סמים הוא גבוה. זמינות הסם מאפשרת את המשך הצריכה של הסם לאורך תקופה ארוכה – ובכך נוצרת התמכרות חסרת שליטה, כמו גם יצירת תלות בגורמים חיצוניים הרסניים למיסוך הלחץ.
  3. אין ספק שגנטיקה לוקחת חלק משמעותי בסיבות להתמכרות לסמים. אם קיימת אצלכם במשפחה היסטוריה של התמכרות בסמים – הסיכוי שאתם תתמכרו לסמים הוא גבוה למדי גם כן, לעומת הסיכוי של אנשים אחרים להתמכר.

לא לאבד תקווה להחלמה

אין ספק שיצירת תלות בסמים היא מקור לבושה, המביאה למודעות לנזק שיצרתם לעצמכם ולאנשים היקרים לכם. משום שהתמכרות היא מחלה כרונית, היא גם דורשת, בהתאם, טיפול עקבי לצד אבחון מקצועי של הבעיה. בעזרת הצוות המקצועי של עמותת מעל הסם, תזכו לאבחון רפואי ופסיכו-סוציאלי מקיף, לצד תכנון תהליך החלמה המותאם אליכם באופן פרטני.

התמכרות לסמים

callnow