התמכרות לסמים קשים

התמכרות לסמים קשים

התמכרות לסמים קשים מקבלת ביטויים פיזיולוגיים ונפשיים, והמניע שלה הוא רחב: בין אם מדובר בטראומה מתקופת השירות הצבאי, ילדות בצל הורים מכורים, או בעל מכור ומכה – הנסיבות הן קשות, והתוצאות בהתאם. אף על פי שעבור שני המגדרים תהליך הגמילה יהיה מורכב וידרוש החלמה פיזית ורגשית במקביל, מעניין להבחין בשוני המגדרי להתמכרות בסמים קשים.

התמכרות לסמים קשים: ההבדל בין נשים לגברים

אין ספק שגם עבור נשים וגם עבור גברים, התלות בסמים קשים מביאה לכדי תוצאות איומות – עבורם כמו גם עבור הסביבה הקרובה שלהם. עם זאת, נסקור כעת, בקצרה, חלק מההבדלים המגדריים שקיימים בכל זאת.

מחקרים רבים בעולם מצביעים על כך שגברים מגלים נטיות גבוהות להתמכרות לעומת אלו של נשים. למעשה, ישנם הבדלים בקבוצות גילאים, בהן גברים עד שנות ה-30 לחייהם הם בעלי סבירות גבוהה בהרבה להתמכר לסמים מאשר גברים בני 40 ומעלה. בנוסף, התגלה כי גברים בעלי סיכויים גבוהים באופן משמעותי להתמכר לסמים – בהשוואה לנשים.

עם זאת, בשנים האחרונות, מחקרים שונים מצביעים על כך שנשים מתמכרות לסמים לא פחות מגברים – כאשר במקרים רבים הן יגיעו לכך דרך פרטנר מכור. עובדה זו מצביעה על כך שהתמכרות נשים לסמים איננה באה אך ורק על רקע זנות או מניעים הישרדותיים בלבד, אלא הולכת יד ביד עם הסביבה הקרובה. למעשה, נשים, לרוב, יפנו לסמים כדרך התמודדות עם טראומה מהעבר כמו אונס, או כתוצאה מהתפרצות מחלה המביאה לחרדות ולדיכאון.

בשונה מנשים, גברים מבטאים את הכעס והדיכאון שלהם באופן מוחצן יותר, כמו במעשי אלימות שונים. את ההתלהבות מסמים אצל גברים ניתן להסביר כצורך בריגוש, או כניעה ללחץ חברתי בו הם מרגישים צורך להראות חלק מהחבר'ה.

אין ספק שההבדל בשימוש המגדרי בסמים לא מסתיים במניעים להתמכרות אלא גם בהשפעות ההרסניות שלה. אצל נשים, למשל, השפעות השימוש בסמים קשים הוא מגוון וכולל, למשל, שינויים פיזיולוגיים המביאים אף להשפעות הורמונליות. במקביל, שינויים במחזור החודשי הם תוצאה ישירה של שימוש בסמים קשים, שינויים שיכולים לפגוע קשות בגופה של המשתמשת עד לכדי עקרות. בנוסף, יצירת תלות בסמים קשים תוביל לנזקים עצומים לנשים בהריון, ובמיוחד לעובר שבבטנם.

להבין את המניע להתמכרות – ולסייע בהחלמה

בין אם מדובר באישה או בגבר, מכורים הם קודם כל בני אדם. בהתאם, הם זכאים לטיפול מקצועי שיסייע להם להחלים ולשקם את חייהם. הצוות המיומן של עמותת מעל הסם יסייע לכם בכל שלב.

התמכרות לסמים קשים

 

callnow