גמילה מסמים

/גמילה מסמים
גמילה מסמים 2018-07-08T13:50:56+00:00

גמילה מסמים הוא תהליך ארוך ומורכב, זאת בשל השפעתם ההרסנית של הסמים על גופו ונפשו של המטופל. שורשי התמכרות נעוצים במצוקה אצל המכור, בכאב פסיכולוגי ובהיעדר התמודדות עם המציאות הסובבת. כתוצאה מכך, המטופל לעתיד נזקק לחומרים שמשנים את תפיסת המציאות, ולוּ לכמה רגעים של אושר חולף. לאט לאט הסמים פוגעים בקשרים חברתיים, יוצרים התרחקות מהסביבה המוכרת, פוגעים בתפקוד פיזיולוגי, מעוותים את תהליך החשיבה, יוצרים אובססיות ומסתירים את המכור מאחורי מסך הכחשה עצמית. לכן לגמילה מסמים יש מספר “מטרות לתקיפה” במגוון המישורים הקיימים.

גמילה מסמים קלים וקשים

על אף שנהוג לחלק את הסמים לקלים ולקשים, גמילה מסמים נמשכת לאורך זמן ודורשת משאבים לא מבוטלים מצדם של אנשי מקצוע והנגמל גם יחד. קנאביס שעם תוצריו נמנים חשיש ומריחואנה, הוא אבי אבות הסמים ה”קלים”. אל ההרגשה הנעימה שאופפת את המשתמש בקנאביס מתחילים להתלוות תסמינים לא נעימים של דיכאון ואפתיה. בנוסף, בעקבות השימוש נפגעות מערכות גוף שונות ומתפתחות מחלות לב וריאות. כתוצאה מכך, תהליך גמילה מסמים קלים כגון חשיש ומריחואנה פירושה טיפול במכלול של בעיות בריאות.

כאשר אל מרכז הגמילה מגיע מטופל שהתוודע לסמים קשים כגון הרואין, קוקאין ומתאמפטמינים, עליו לקחת בחשבון כי גמילה מסמים אלה עשויה שלא להסתפק במפגשים שבועיים, אלא תיערך בתנאי אשפוז. רופא מומחה יבחן את המטופל, יעמוד על מצבו הנפשי והגופני ויבנה תכנית מפורטת לגמילה מסמים, אשר תכלול סיוע פסיכולוגי/פסיכיאטרי וטיפול תרופתי שמטרתם לא רק לנתק את המכור מהתמכרותו רבת השנים, אלא לאפשר לו להישאר נקי בגמר הטיפול. דגש מיוחד יושם על תכשירים מתקדמים שיעזרו להפחית את העצמה של תסמונת הגמילה ויתנו מענה לתופעות כגון עייפות, תחושת רעב, מצבי חרדה וחוסר ריכוז.

תהליך גמילה מסמים

תוך כדי גמילה מסמים המטופל יצליח לדכא הרגלים ישנים ומזיקים וירכוש דפוסי התנהגות בריאים שיעזרו לו לפתח מודעות עצמית גבוהה, לפתוח דף חדש וליצור סביבה תומכת. במרכז הגמילה מועסקים נוירולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ואנשי מקצוע אחרים שמשגיחים על המטופל ועוקבים אחרי כל שלב בתהליך הגמילה מסמים. כל מי שמגיע אל שעריו של מרכז הגמילה, זוכה לליווי צמוד מסביב לשעון ולמעקב רפואי רציף.

גמילה מסמים בעמותת מעל הסם

על מנת למנוע מהנגמל למעוד ולחזור אל חייו הקודמים, גמילה מסמים מתרחשת במישור הפסיכולוגי והקוגניטיבי. קבוצות תמיכה הן חלק אינטגרלי מתכנית הטיפול, ובזכותן גמילה מסמים מקבלת ממד חברתי, כאשר המשתתפים מעודדים זה את זה, נותנים עצות ומדווחים על הצלחות יומיומיות. עובדים סוציאליים שתורמים מזמנם ומניסיונם לגמילה מסמים, מקיימים מפגשים אישיים ופרטניים עם כל מטופל, מגדירים בפניו מטרות ומטלות לטווח קצר וארוך. מרכז הגמילה שלנו עובד לא רק עם המטופלים עצמם, אלא גם עם בני הזוג והקרובים שלהם. זאת על מנת לימור מעטפת חברתית ותעסוקתית חמה שתגן על הנגמל בעתיד ותהווה ערובה להצלחת הגמילה מסמים. יצוין שלגמילה מסמים אין תאריך סיום מוגדר. גם כאשר המטופל עוזב את מרכז הגמילה ונפרד מהצוות המקצועי, אנחנו שומרים על קשר איתו ועם בני משפחתו. עובדי המרכז מתעדכנים בשינויים שעובר הנגמל, מסייעים בידיו למצוא פתרונות תעסוקה, עוזרים לשקם חיי משפחה ומגלים אוזן קשבת לכל שאלה וסוגיה הדורשת פתרון נקודתי או מקיף.

שיתופי פעולה שלנו:

callnow