גמילה מסמים קשים

גמילה מסמים קשים

גמילה מסמים קשים אמורה לסייע למכורים לשבור את דפוסי ההתמכרות במובן הפיזי והרגשי במסע אל עבר ההחלמה. אין ספק שבחברה של ימינו החשיפה לגירויים גורמת לאנשים רבים לרצות ולהתנסות בחומרים חדשים. במקביל לכך, שימוש בסמים קשים גם יכול להצביע על תלות של המשתמש בחומר; תלות שאמורה לטשטש את החרדות או זיכרון של טראומות. למרות כל זאת – גמילה היא בגדר הפתרון המומלץ שאמור להביא לשיקום חייו של המכור.

גמילה מסמים קשים: היבטים שונים

כדי לנסות ולהבין יותר טוב את מושג ההתמכרות לסמים, ואת תהליך הגמילה מהם – בואו ונבחן מספר מההיבטים המרכזיים:

כיצד יודעים לאבחן התמכרות? – כדי לזהות האם אדם מכור לסמים קשים, ניתן להיעזר במספר פרמטרים: דחף כפייתי לחזור ולהשתמש בחומר או בפעולה אליהם התמכר האדם, הזנחה של פעילויות פנאי קודמות ונטישה של קרובי משפחה וחברים, ואף עמידות הגוף בפני החומר כך שההשפעה שלו איננה חזקה כבעבר – ועוד פרמטרים נוספים, כך ארגון הבריאות העולמי מסביר, מצביעים על פיתוח תלות בחומר.

תהליך הגמילה מסמים קשים – להתמכרות לסמים קשים ישנן השלכות פיזיות מובהקות הדורשות לנקות את הגוף מהסם. אין ספק שגמילה פיזית מסמים, ובמיוחד מסמים קשים, היא תהליך לא פשוט שיש לבצע באופן מדורג ושקול. עם זאת, מדובר בשלב ראשוני והכרחי כדי להגיע לשלב הבא בתהליך: שלב הטיפול הנפשי. באמצעות טיפול פסיכולוגי, המטופל יבין את הנסיבות שהובילו לבניית דפוס ההתמכרות, כמו גם יעניק לו כלים להתמודד עם חיי היום יום והחרדות שלו – ללא חומרים ממכרים.

תהליך גמילה עבור נשים – בשונה מהתמכרות של גברים לסמים קשים, המניעים של נשים להתמכרות הוא רגשי ומתבסס על טראומה כמו אונס או חיים לצד בן זוג מכור. במקרים רבים, נשים אף יפתחו תלות חזקה בסמים קשים הרבה יותר מגברים – ובהתאם, גם הגמילה ממנהג מגונה זה תהיה קשה. בעת תהליך הגמילה של נשים משימוש בסמים קשים, חשוב לקחת בחשבון גם את ההשפעות ההורמונליות שיכולות להיגרם כתוצאה משימוש קבוע בחומרים אלו: בין אם מדובר במחזור החודשי, סיבוכים בהריון ואפילו בלידה – כולם יכולים להינזק כתוצאה מסמים קשים.

לנצח את המחלה – להיגמל מהסמים

מומחים רבים מעדיפים להתייחס להתמכרות – וייתכן בצדק – בתור מחלה, ולאו דווקא בתיאורים ידועים אחרים. בכל מקרה, הצוות המנוסה בעמותת מעל הסם ידע להרכיב תכנית שיקום וגמילה לכל מטופל.

גמילה מסמים קשים

callnow