גמילה מסמים קלים

גמילה מסמים קלים

גמילה מסמים קלים, בדומה לשבירת דפוסי התמכרות אחרים, דורשת ליווי של צוות מקצועי ועתיר ניסיון. אף על פי שנהוג לבצע חלוקה בין סוגי הסמים לקשים ולקלים, גמילה מסמים קלים איננה משימה פשוטה והיא דורשת זמן, סבלנות ומשאבים מצד המשתקם כמו גם מהצד המשקם. לא לשכוח כי מכורים לסמים קלים יאלצו להתמודד, לצד דפוסי ההתמכרות ההרסניים, גם עם השלכות רפואיות שיש לטפל בהן. אין ספק, תהליך הגמילה מסמים קלים דורש התמודדות כוללנית.

נקודות חשובות בגמילה מסמים קלים

על מנת שיוכל לחזור לשגרת חיים נורמטיבית וחיובית, על המשתקם לעבור תהליך גמילה משימוש בסמים קלים. במקביל, חשוב לדעת אילו סמים נחשבים לקלים, ואילו תסמינים הוא עתיד לחוות לאורכו של תהליך הגמילה.

  • אילו סמים נחשבים לקלים?

סמים קלים נחשבים לכאלו שניתן, בדרך כלל, לעשן אותם כמו סיגריה. לרוב, סמים אלו יכללו  מריחואנה וחשיש, שאת שניהם מפיקים מצמח הקנביס, כאשר רמת ההתמכרות שלהם נחשבת – באופן מטעה – לנמוכה. התגובה המידית של סמים אלו, לאחר השימוש בהם, מתבטאת, למשל, בתחושת אופוריה ותאבון רב, לצד דיסאוריינטציה. אף על פי שמדובר בסמים קלים, אנשים רבים מפתחים בהם תלות גבוהה כדי לצלוח את חיי היום יום שלהם. תלות זו, בהתאם, מביאה להתמכרות שיש ללמוד כיצד להשתחרר ממנה. 

  • תסמיני גמילה מסמים קלים

בדומה לגמילה מהתמכרויות לחומרים אחרים, הנגמלים מסמים קלים יאלצו עם התסמינים הבאים:

  1. תסמיני גמילה פיזיים – תסמינים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי, למשל, בעייפות, הנובעת מהימנעות מהחומר הממכר, וכאבים חזקים לאורך כל הגוף – כולל כאבי ראש ושרירים.
  2. תסמיני גמילה רגשיים – קשים לא פחות מתסמיני הגמילה הפיזיים, הם ההיבטים הרגשיים של הגמילה מסמים קלים. למה הכוונה? רבים חווים תחושה של עצבות, דיכאון או חרדה בתהליך הגמילה. הסיבה המקורית לשימוש בסמים – בין אם קלים או קשים – היא למצוא גורם חיצוני שיסיח את הדעת מהמציאות הקשה ומהרגשות הכואבים. כעת, הגורמים אינם, והמשתקם חווה רגשות אלו בעוצמות חזקות – ללא הגורם המתווך וההרסני הזה.

גמילה מסמים קלים – אין דבר העומד בפני הרצון

שימוש בסמים קלים, כאמור, הוא חמור לא פחות משימוש בסמים קשים. עמותת מעל הסם, בהתאם, תסייע לאורכו של תהליך הגמילה; תהליך הכולל אשפוז במרכז גמילה, טיפול של עובדי פסיכו-סוציאליים, כמו גם ליווי צמוד של עובדים סוציאליים.

 

גמילה מסמים קלים

 

 

callnow